Hatvanhat pályázó és hozzátartozóik körében, ünnepélyes keretek között adtuk át Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek halálának ötvenedik évfordulóján az emlékére meghirdetett, Mindszenty József öröksége című esszé- és videópályázatunk díjait, a Terror Háza Múzeumban. A díjakat Schmidt Mária, a XX. Század Intézet főigazgatója, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium miniszterhelyettese és Udvardy György, veszprémi érsek adták át.
Mindszenty József az egyik legszimbolikusabb alakja a XX. századnak. Olyan időszakban volt feje a magyar katolikus egyháznak, amely a velejéig embert próbáló volt. Ő volt „a magyarok lekiismerete”, szimbolikus és karizmatikus egyházi vezető, referencia és tájékozódási pont. A XX. Század Intézet legutóbbi pályázatával célul tűzte ki, hogy a középiskolás korosztály jobban megismerje a bíboros életútját, hiszen közéleti szerepvállalásában számos olyan példa és tanulság fedezhető fel, amely nemzeti közösségünk szempontjából is nagyon fontos, hogy behatóbban foglalkozzunk vele.
Schmidt Mária, a XX. Század Intézet főigazgatója köszöntőjében elmondta: Mindszenty József élete, hite és a magyar katolikus egyház melletti tanúságtétele olyan
„velünk élő örökség, amit érdemes életben tartanunk, amire érdemes emlékeznünk, és ami mindig erőt ad nekünk”.
Mindszenty József a magyar szabadság eszméjének egyik legfontosabb 20. századi képviselője, aki mind a két totális diktatúrával szembefordult, ugyanúgy emberellenes és tűrhetetlen eszmerendszernek tekintette a náci és a kommunista rendszert. Fölszólalt mindenféle üldözött népcsoport érdekében, nemcsak a zsidók, hanem a kitelepített svábok érdekében is, és kiállt mindenki mellett, akinek emberi méltósága csorbát szenvedett – mondta Schmidt Mária.
Az Intézet főigazgatója a beérkezett pályázatok kapcsán elmondta, büszke arra, hogy ilyen sokaknak üzen Mindszenty József, aki számára is egy példakép. Mindszenty egy fehér vértanú, aki megjárta a börtönt és a megaláztatás, a meghurcolás és a hitéért való kiállás minden egyes lépcsőfokán addig, hogy az életét a kommunisták végül megkímélték. Mindszenty a magyar szabadság-eszmének az egyik legfontosabb huszadik századi képviselője.
Mindszenty József bíboros, hercegprímás a barna és a vörös diktatúra idején is kiállt az üldözöttek mellett – jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a díjátadó ünnepségen. Rétvári Bence kiemelte: az ötven évvel ezelőtt elhunyt Mindszenty József mindig felszólalt azok érdekében, akiket az aktuális hatalom üldözött, mert nem ismert kompromisszumot és mert hívő ember volt. Amikor pedig ő is üldözötté vált, mindvégig megőrizte méltóságát.
Azt is mondta: mindenki életében van olyan pillanat, amikor választania kell a könnyebb és a nehezebb út között. Mindszenty József azért is példa, mert életének minden napja arról a döntésről szólt, hogy vállalta a nehezebb utat. Nem kötött kompromisszumot, hanem kitartott hite mellett.
A pályázó diákokhoz szólva kiemelte: miután elmélyültek Mindszenty József életében, része marad az életüknek. Reményét fejezte ki, hogy a hercegprímás „befészkelte magát” a gondolkodásukba, és a jövőben ők is bátran kiállnak majd a Mindszenty által képviselt értékek mellett, egy olyan korban, amikor sokkal divatosabb és könnyebb másfajta ideológiákat elfogadni.
Rétvári Bence kitért arra is: a diákok identitását formálja, hogy mit tanulnak a magyar történelemből. Ha csak a vesztes csatákról, meghunyászkodókról írnak a történelemkönyvek, akkor arra nevelnek, hogy „te másodrangú vagy (…), és örülj, hogy mások kegyelméből meghúzhatod magad a Kárpát-medencében”.
De győztes csatákról és a hitükért bátran kiálló Mindszentykről tanulva sokunkban fogalmazódik meg kritikus helyzetekben, hogy legyünk bátrak, merjünk összetettebben gondolkozni és akkor a magyar nemzet és a magyar katolikus egyház előtt fényes jövő áll – fogalmazott.
Udvardy György veszprémi érsek hangsúlyozta: Mindszenty József gondolkodásában fontos a „kereszt logikájának valósága”. A bíboros, hercegprímás vallotta, hogy „abból lesz élet, amiért áldozatot hoz” – mondta. Mindszenty József tanításában fontos volt a küzdelem és az éberség: a jó nem adott, a „jóért meg kell küzdeni” – tette hozzá.
Udvardy György kiemelte Mindszenty József kapcsolatát Istennel, és törekvését a szentségre, nemcsak szenvedése éveiben, hanem lelkipásztori szolgálata során is. Vallotta, hogy csak az „képes tisztán látni, tisztán dönteni”, aki az életszentségre törekszik – mondta a veszprémi érsek.
A pályázat nyertesei:
- helyezett: Viplak Vince, Szolnoki Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
A videó megtekinthető itt: Mindszenty Videóesszé
- helyezett: Pohl Rebeka Anna, Pécs, Ciszterci Nagy Lajos Gimnázium
Az esszé elolvasható itt: Mindszenty Öröksége – avagy Mindszenty diákszemmel
- helyezett: Kárpáti Noémi Hanna, Veszprém, Padányi Schola Catholica
Az esszé elolvasható itt: Mindszenty öröksége
MTI/XX. Század Intézet